Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Wszak oprócz Betlejem był Auschwitz"

Data publikacji: 2018-01-26, Data modyfikacji: 2018-01-28
A A AWydrukDrukuj  
 
to temat lekcji otwartej, którą w dniu 17 stycznia uczniowie klas: IIIA, IIIB, IIIC i IIIE (grupa z rozszerzonym językiem polskim) przeprowadzili dla młodszych kolegów z liceum i gimnazjum. Będąc w klasie maturalnej, pewnie nie sądziliśmy, że kiedykolwiek będziemy uczestnikami takiej lekcji. Co więcej, nie tylko braliśmy w niej udział, ale także wcieliliśmy się w rolę nauczycieli, którzy mieli za zadanie przybliżyć katastrofę obozów koncentracyjnych zgromadzonej w auli widowni. Nigdy nie pomyślelibyśmy, że tematykę cierpienia można połączyć z Bożym Narodzeniem, chociaż sami kojarzymy rodzącego się wtedy Jezusa z krzyżem. Nawet nie potrafimy wyobrazić sobie, jak święta spędzano w latach czterdziestych ubiegłego wieku, gdy narody Europy szły do komór gazowych z kaprysu nazistów. Dlatego też, nie mówiliśmy tego dnia językiem znawców historii czy też naukowców, jak szkoła zazwyczaj od nas wymaga, ale powtórzyliśmy słowa tych, którzy osobiście doświadczyli ogromu cierpień związanych z przymusowym pobytem w obozie zagłady. Nie mieliśmy prawie żadnych rekwizytów, wymyślnych kostiumów, to jednak nie było przeszkodą, by głos ofiar tragedii, dotarł do siedzących w patosie uczniów. Zaduma i katharsis z pewnością dotknęło wszystkich obecnych na sali. Nagle uśmiechnięte twarze licealistów i gimnazjalistów nabrały powagi oraz dojrzałości. Siedząc na scenie, niektórzy z nas nie poznawali kolegów młodszych klas. Również my – mówiący, doświadczyliśmy dziwnego stanu. Gdy przytaczaliśmy poszczególne wspomnienia, czuliśmy się, jakby zniknęły wszelkie różnice, podziały, jakbyśmy to nie my mówili, ale właśnie Ci umęczeni więźniowie.

Pełna treść wiadomości na: lo-strzyzow.pl/news/1065/wszak-oprocz-betlejem-byl-auschwitz
lo-strzyzow.pl, Źródło artykułu: lo-strzyzow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  strzyżowski

  Powiat strzyżowski - leży w zachodniej części województwa podkarpackiego, a jego siedzibę stanowi Strzyżów. W skład liczącego 61 tys. mieszkańców powiatu wchodzi gmina Strzyżów, Czudec, Frysztak, Niebylec, Wiśniowa.

  Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się spędzanie wolnego czasu we wiejskich pensjonatach lub w gospodarstwach agroturystycznych. Tu będzie taka okazja. To oprócz poznawania kultury wiejskiej, poszukiwania ciszy i obcowania z przyrodą także pyszna kuchnia z regionalnymi specjałami. Istnieje także możliwość konnych przejażdżek, wypad na rowery, łodzie, zbieranie owoców lasu, a nawet pomoc w prostych czynnościach związanych z pracą w gospodarstwie.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola